Uziemienie elektrostatyczne

Uziemienia elektrostatyczne są szalenie ważnym czynnikiem w przemyśle i transporcie łatwopalnych alkoholi oraz własnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny montuje się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszystkiej Europie przylega do ponad 400 wypadków spowodowanych właśnie tymi zjawiskami. Zapłony, pożary, i nawet wybuchy to dość realne niebezpieczeństwo, którego osoba jest każdy zdrowo myślący gość i przedsiębiorca w dziedzinie.

Tutaj z pomocą przychodzą nam mechanizmy a style uziemień elektrostatycznych. Ich zadanie w wartości zdarza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym procesem do punktu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na placu jest ogromna liczbę ich sposobów - kleszczowe, przykręcane śrubami, dawane w samej obudowie pojemnika. Bardziej rozwinięte systemy umożliwiają dodatkowo na monitorowanie uziemienia w momencie rzeczywistym. W połączeniu z własnymi urządzeniami mogą nie dopuszczać do dozowania towaru lub pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co stanowi nieocenione w wypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego standardu rozwiązania powszechnie kojarzy się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach wykonywających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest trudny do wszystkiego ograniczenia proces zakładania się powierzchni materiałem. Pewno to zrobić warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Traktuje wówczas nie tylko urządzeń, ale i pojemników i zbiorników oddanych do przechowywania w/w materiałów.